Ο Άθλος Ορεστιάδας δεν κατάφερε να «μπει με το δεξί» στη νέα σεζόν του πρωταθλήματος

Ο Άθλος δεν κατάφερε να «μπει με το δεξί» στη νέα σεζόν του πρωταθλήματος καθώς στην πρεμιέρα της Volley League, γνώρισε την ήττα στην Πολίχνη με 3-1 (25-23, 25-22, 20-25, 25-18) σετ από τον τοπικό Πήγασο. Έτσι η ομάδα μας θα αναζητήσει την πρώτη της φετινή νίκη στη Θράκη, στον επόμενο αγώνα κόντρα στον Φλοίσβο Παλαιού Φαλήρου, τον οποίο αποκλείσαμε πριν από μία εβδομάδα στο κλειστό των Φερών στα προκριματικά του Λιγκ Καπ “Ν. Σαμαράς”.

Στον αγώνα της Πολίχνης οι αθλητές του Γιώργου Μπακοδήμου βρέθηκαν από την αρχή του αγώνα να κυνηγάνε στο σκορ τους γηπεδούχους, που ξέφυγαν με 18-13. Ο Άθλος μείωσε στον πόντο 18-17, αλλά παρά την προσπάθεια να ισοφαρίσομε στο 20-18  πέρασμα του Παλάσιος δόθηκε υπέρβαση με αποτέλεσμα να γίνει το 21-18. Ο Πήγασος έφτασε σε σετ μπολ με 24-22, ο Μανδηλάρης το «έσβησε», αλλά η ευκαιρία για ισοφάριση πήγε στράφι, καθώς το σερβίς του Γκάρετ στο φιλέ, έδωσε με 25-23 το σετ στους γηπεδούχους, 1-0.

Στο β’ σετ η ομάδα μας ξεκίνησε καλύτερα, αλλά μετά το αρχικό προβάδισμα η ομάδα της Πολίχνης με τον Αυστραλό MVP της αναμετρησης, Χείζελντέιν σε καλή ημέρα, μετά το 16-16, άρχισε να ανεβαίνει σε επίθεση και μπλοκ. Έτσι συντηρώντας μία διαφορά 2-3 πόντων κατάφερε παρά τη μείωση του Άθλου σε 22-21 με ένα σερί να ζευγαρώσει τα κερδισμένα της σετ, 2-0 με 25-22.

Με την “πλάτη στον τοίχο” ο Άθλος μπήκε πολύ δυνατά στο 3ο σετ και έχοντας σταθερά το προβάδισμα άρχισε να χτίζει μία διαφορά την οποία διατήρησε μέχρι τέλους για να μειώσει με μπλοκ των Παλάσιος – Κότσνεφ εύκολα με 25-20 σε 2-1 σετ.

Με καλή ψυχολογία ο Άθλος ξεκίνησε δυνατά και στο 4ο σετ, όπου προηγήθηκε 8-6 με μπλοκ του Μανδηλάρη. Οι γηπεδούχοι μείωσαν στον πόντο 11-10 και στη συνέχεια με πιεστικό σερβίς προσπέρασαν 15-12. H είσοδος του Μποζίδη, αντί του Τσουκούρ, δεν βελτίωσε δυστυχώς  η δύσκολη κατάσταση,  καθώς πολλά λάθη και μέτρια υποδοχή  έδωσαν το δικαίωμα στον Πήγασο να ξεφύγει 22-16 και να φτάσει με 25-18 και 3-1 σετ στο πολύτιμο τρίποντο.

ΔΗΛΩΣΕΙΣ

Γιώργος Μπακοδήμος (Προπονητής Άθλου Ορεστιάδας): «Μερικά πράγματα που είχαμε σχεδιάσει δεν λειτουργήσαν. Είναι πολύ νωρίς ακόμη και θα δούμε για τη συνέχεια»

Άγγελος Μανδηλάρης (Διαγώνιος Άθλου Ορεστιάδας): «Ξεκινήσαμε την προηγούμενη εβδομάδα πολύ δυνατά όπως θέλαμε, ο Πήγασος είδε το παιχνίδι μας και μας “διάβασε” πολύ καλά. Εμείς δώσαμε στον αντίπαλο, πολλούς εύκολους πόντους, δεν αλλάξαμε στη μέση του παιχνιδιού 2-3 πράγματα που θα μπορούσαμε και στην επίθεση και στο μπλοκ και στην άμυνα και πιστεύω τους… κάναμε τη ζωή πιο εύκολη. O Πήγασος έπαιξε απλά, και ενώ εμείς προσπαθούσαμε να κάνουμε το δικό μας, δεν μας άφησε. Έπαιξε καλύτερα… ».