Είναι η βασίλισσα της Ευρώπης και το αποδεικνύει σε κάθε ευκαιρία – Η Άστον Βίλα έκανε το 3X3, επικρατώντας 2-0 της Μπολόνια – Σοκ για τη Γιούβε, που έχασε εντός έδρας από τη Στουτγάρδη – Πρώτη νίκη για τη Τζιρόνα, γκέλα της Παρί με την Αϊντχόφεν

Το πάρτι όμως δεν μπορούσε να ολοκληρωθεί χωρίς τον Βινίσους, ο οποίος σε όλο το Β’ ημίχρονο ήταν συγκλονιστικός και με δύο γκολάρες όπου χόρεψε την αντίπαλη άμυνα (στο 86′ και στο 90’+4′) διαμόρφωσε το τελικό 5-2…
Γιουβέντους – Στουτγάρδη 0-1
Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-d52o4elpmpfl)
Στο πρώτο ημίχρονο μόνο μια ομάδα υπήρχε στο γήπεδο και αυτή ήταν η Στουτγάρδη, η οποία όπως και στην πρεμιέρα κόντρα στη Ρεάλ στάθηκε περίφημα στον αγωνιστιό χώρο, δημιούργησε πολλές ευκαιρίες (είχε και δοκάρι), αλλά δεν βρήκε γκολ…
Κι όταν το βρήκε, στις αρχές του Β’ ημιχρόνου με τον Ούνταβ, οι πανηγυρισμοί έμειναν στη μέση καθώς ο σκόρερ είχε κάνει κοντρόλ με το χέρι. Το ματς φάνηκε να σβήνει νωρίς με τους Γερμανούς να παραμένουν όμως εμφανώς ανώτεροι, αλλά να μην μπορούν να σκοράρουν ούτε από το σημείο του πέναλτι (ο Περίν στο 84′ έδιωξε την εκτέλεση του Ούνταβ). Ο Θεός του ποδοσφαίρου όμως απέδωσε δικαιοσύνη και στις καθυστερήσεις ο Τουρέ έδωσε τη νίκη στους φιλοξενούμενους.
Παρί Σεν Ζερμέν – Αϊτχόφεν 1-1
Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-d52oahdsim1d)
Η Παρί κάνει νερά κι ο εκνευρισμός του Λουίς Ενρίκε σε όλη τη διάρκεια του ματς ήταν κάτι παραπάνω από εμφανής… Ο Ισπανός είδε τον Ντεμπελέ στο 21′ από τα τρία μέτρα να σημαδεύει το δοκάρι και στο 34′ η Αϊντχόφεν πήρε το προβάδισμα με τον Λανγκ.
Οι Παριζιάνοι πίεσαν, έκαναν ευκαιρίες κια βρήκαν γκολ ισοφάρισης με τον Χακίμι με το ματς να γίνεται… ροκ, τις φάσεις να διαδέχονται η μία την άλλη, όμως το 1-1 παρέμεινε ως το τέλος.
Άρσεναλ – Σαχτάρ 1-0
Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-d52nffgkahmx)
Ένα αυτογκόλ του Ρίζνικ (στο 29′ το σουτ του Μαρτινέλι βρήκε το δοκάρι και την πλάτη του Ουκρανού τερματοφύλακα) ήταν αρκετό για να πανηγυρίσει δεύτερη συνεχόμενη νίκη η Άρσεναλ.
Η Σαχτάρ το πάλεψε όσο μπορούσε, αλλά οι κανονιέρηδες παρά τις απουσίες τους ήταν καλύτεροι, δημιούργησαν φάσεις (έχασαν και πέναλτι με τον Τροσάρ) και πήραν δίκαια το τρίποντο.
Άστον Βίλα – Μπολόνια 2-0
Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-d52ni72kvvld)
Η αήττητη επέλαση της ομάδας του Μπέρμιγχαμ συνεχίζεται αν και στο σημερινό ματς η αλήθεια είναι ότι η Μπολόνια της έβαλε δύσκολα.
Το ημίχρονο έληξε 0-0 με τις δύο ομάδες να δημιουργούν φάσεις, όμως στο 55′ το φάουλ του ΜακΓκιν άνοιξε το σκορ για τους «Χωριάτες» για να έρθει στο 64′ ο Ντουράν στο 64′ να διαμορφώσει το τελικό 2-0.
Τζιρόνα – Σλόβαν Μπρατισλάβας 2-0
Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-d52o2vvgn4ap)
Ιστορική βραδιά (μία ακόμη τους τελευταίους 18 μήνες) για τη Τζιρόντα και τους οπαδούς της που πανηγύρισαν την πρώτη τους νίκη στο Champions League.
Η αδύναμη Σλόβαν Μπρατισλάβας (βασικός ο Κυριάκος Σαββίδης) ήταν ο ιδανικός αντίπαλος για να πάρουν το τρίποντο κι από τη στιγμή που άνοιξαν το σκορ 42′ με τον Γκουτιέρεθ όλα έγιναν πολύ εύκολα. Το μόνο αρνητικό για τους γηπεδούχους το τρίτο χαμένο πέναλτι (!) στη διοργάνωση.
Στουρμ Γκρατς – Σπόρτινγκ 0-2
Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-d52nmysh5xt5)
Η πρωταθλήτρια Αυστρίας το πάλεψε όσο μπορούσε, αλλά η ποιότητα των φιλοξενούμενων έφτανε και περίσσευε για να συνεχίσουν την αήττητη πορεία τους.
Ένα ακόμη καταπληκτικό γκολ από τον Γιόκιερες ο οποίος σφράγισε τη νίκη των Πορτογάλων
Μίλαν – Κλαμπ Μπριζ 3-1
Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-d52kxinr0joh)
Η ομάδα του Χρήστου Τζόλη ξεκίνησε εντυπωσιακά τον αγώνα στο Σαν Σίρο, με τον Έλληνα άσο να είναι μόνιμη πηγή κινδύνων, αλλά βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 34′ με απευθείας εκτέλεση κόρνερ του Πούλισικ και στις καθυστερήσεις έμεινε με 10 παίκτες μετά την αποβολή του Ονιεντίκα. Οι Βέλγοι ισοφάρισαν στο 51′, αλλά δύο γκολ του Ρέιντερς (61′, 71′) χάρισαν στη Μίλαν την πρώτη της νίκη.
Μονακό – Ερυθρός Αστέρας 5-1
Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-d52kp5ksdrsp)
Αήττητη συνεχίζει η Μονακό (2 νίκες, 1 ισοπαλία), χωρίς βαθμό και συντελεστή τερμάτων 2-11 ο απογοητευτικός Ερυθρός Αστέρας.
Οι πρωταθλητές Σερβίας μπόρεσαν να ισοφαρίσουν στο 27′ (είχε ανοίξει το σκορ στο 20′), αλλά το 2-1 στις καθυστερήσεις του πρώτου αποδείχθηκε καθοριστικό. Στο Β’ ημίχρονοι οι Μονεγάσκοι έκαναν ότι ήθελαν στο γήπεδο πετυχαίντας τρία γκολ και χάνοντας ευκαιρίες για άλλα τόσο.
Αναλυτικά τα μέχρι στιγμής αποτελέσματα και το υπόλοιπο πρόγραμμα της 3ης αγωνιστικής στην League Phase του Champions League:
Τρίτη 22/10
Μίλαν – Κλαμπ Μπριζ 3-1 (34′ Πούλισικ, 61′,71′ Ράιντερς – 51′ Σαμπέ)
Μονακό – Ερυθρός Αστέρας 5-1 (20′,70′ Μιναμίνο, 45’+4 Εμπολό, 54′ Σινγκό, 90’+6 Ακλιούς – 27′ πέν. Εντιαγέ)
Θρίλερ στην Αμαλιάδα: Και τέταρτο βρέφος νεκρό – Τι καταγγέλλει η μητέρα του
Ρεπουμπλικάνοι και Πεντάγωνο κατηγορούν υπάλληλο του υπ. Άμυνας ως πράκτορα της Τεχεράνης λόγω καταγωγής – Ασπίδα από Μπάιντεν
Ευλογιά των προβάτων: Δεκαήμερο κλείσιμο των σφαγείων σε όλη τη χώρα