Serie A: Πήρε… φόρα η Μίλαν – 3-0 τη Λέτσε και κορυφή μαζί με την Τορίνο

Η Μίλαν φαίνεται να βρίσκει τον ρυθμό της, μετά από ένα αδύναμο ξεκίνημα στη σεζόν. Μετά τη μεγάλη νίκη της προηγούμενης εβδομάδας στο ντέρμπι του Μιλάνου απέναντι στην Ίντερ (1-2), η ομάδα του Στέφανο Πιόλι επιβλήθηκε άνετα της Λέτσε με 3-0, στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της 6ης αγωνιστικής στη Serie A.

Η επικράτηση αυτή έφερε τη Μίλαν να ισοβαθμεί με την Τορίνο στην κορυφή της βαθμολογίας (αν και με έναν αγώνα περισσότερο), σε μια σεζόν που δείχνει να εξελίσσεται με έντονο ανταγωνισμό.

Παρά το μέτριο ξεκίνημα, οι «ροσονέρι» ανέβασαν στροφές στο κλείσιμο του πρώτου ημιχρόνου, με τους Μοράτα, Ερναντέζ και Πούλισικ να σημειώνουν τα τρία γκολ μέσα σε διάστημα πέντε λεπτών, καθορίζοντας έτσι την έκβαση του αγώνα.

Αξιοσημείωτο είναι ότι η Μίλαν ολοκλήρωσε το ματς με δέκα παίκτες, καθώς ο νεαρός αμυντικός Νταβίντε Μπαρτεσάγκι αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα, μόλις πέντε λεπτά μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο, λόγω ενός επικίνδυνου μαρκαρίσματος.