Η Νις όχι μόνο άφησε πίσω της την ήττα από τη Μαρσέιγ (2-0) την προηγούμενη εβδομάδα, αλλά θριάμβευσε ενάντια στη Σεντ Ετιέν με μια ιστορική νίκη 8-0, που σηματοδότησε την έναρξη της 5ης αγωνιστικής στη γαλλική Ligue 1.

Ο αγώνας ουσιαστικά κρίθηκε από τα πρώτα λεπτά, καθώς η Νις βρέθηκε να προηγείται με δύο γκολ μόλις στο 7ο λεπτό, χάρη σε αυτογκόλ του Μπατουμπινσικά (4′) και γκολ του Εντομπελέ (7′). Η ομάδα της Νίκαιας δεν άφησε το πόδι από το γκάζι, διευρύνοντας το προβάδισμά της στο 6-0 πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, με γκολ των Τσο (24′), Μουκοκό (26′, 39′) και Γκεσάν (37′).

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Νις μείωσε τον ρυθμό της, αλλά οι παίκτες της Σεντ Ετιέν παρέμεναν αποδιοργανωμένοι. Παρά τη χαλάρωση, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να σκοράρουν ακόμη δύο φορές με τον Ντιόπ (75′) και τον Ροζάριο από πέναλτι (86′), διαμορφώνοντας το τελικό 8-0, το οποίο θα μείνει χαραγμένο στην ιστορία του γαλλικού ποδοσφαίρου.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 5ης αγωνιστικής, καθώς και η βαθμολογία της Ligue 1:

Νις-Σεντ Ετιέν 8-0
(4′ αυτογκόλ Μπατουμπινσικά, 7′ Εντομπελέ, 24′ Τσο, 26′, 39′ Μουκοκό, 37′ Γκεσάν, 75′ Ντιόπ, 86′ πεν. Ροζάριο)