Europa League: Ο Μαγκουάιρ έδωσε… «παράταση» στον Τεν Χαγκ – Τα αποτελέσματα η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική

Σε ένα από τα πιο συναρπαστικά ματς της 2ης αγωνιστικής, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ κατάφερε να αποσπάσει ισοπαλία 3-3 απέναντι στην Πόρτο με γκολ του Χάρι Μαγκουάιρ στις καθυστερήσεις (90’+1), παρά το γεγονός ότι έπαιζε με δέκα παίκτες από το 82′, μετά την αποβολή του Μπρούνο Φερνάντες.

Η Πόρτο βρέθηκε πολύ κοντά σε μια εντυπωσιακή ανατροπή, αφού, αν και βρέθηκε πίσω με 0-2 στο 20′, πέρασε μπροστά με 3-2. Παρ’ όλα αυτά, ο Μαγκουάιρ, στο φινάλε του αγώνα, χάρισε στη Γιουνάιτεντ έναν πολύτιμο βαθμό, αφήνοντας και τις δύο ομάδες χωρίς νίκη στο ξεκίνημα της διοργάνωσης.

Το τέρμα του έμπειρου αμυντικού ίσως αποδειχθεί καθοριστικό για τη θέση του προπονητή Έρικ Τεν Χαγκ, ο οποίος αντιμετωπίζει έντονη πίεση τις τελευταίες ημέρες, ειδικά μετά τη βαριά ήττα με 3-0 από την Τότεναμ στο «Ολντ Τράφορντ».

Στο Σαν Μαμές, το στάδιο που θα φιλοξενήσει τον φετινό τελικό του Europa League, η Αθλέτικ Μπιλμπάο επικράτησε 2-0 της Άλκμααρ, πετυχαίνοντας την πρώτη της νίκη στη διοργάνωση. Η ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε κυριάρχησε στο δεύτερο ημίχρονο, με τα γκολ των Ινάκι Γουίλιαμς και Σανσέτ να έρχονται στο τελευταίο εικοσάλεπτο.

Εντυπωσιακή η Λιόν, συνέχισε τις καλές εμφανίσεις, συντρίβοντας με 4-1 τη Ρέιντζερς στη Γλασκώβη. Αυτή ήταν η δεύτερη νίκη των Γάλλων, μετά το 2-0 επί του Ολυμπιακού στην πρεμιέρα. Ο Φοφανά ξεχώρισε με δύο γκολ και δύο ασίστ, ενώ ο Λακαζέτ, με τα δικά του δύο τέρματα, άνοιξε λογαριασμό για τη φετινή σεζόν.

Λάτσιο (Ιταλία) – Νις (Γαλλία) 4-1
(Πέδρο 20′, Καστελιάνος 35′, 53′, Τζαγκάνι 65′ πέν. – Μπογκά 41′)
RFS (Λετονία) – Γαλατασαράι (Τουρκία) 2-2
(Ικάουνιεκς 40′, Οντισάρια 55′ – Μέρτενς 12′, Ακγιούν 38′)
Πόρτο (Πορτογαλία) – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (Αγγλία) 3-3
(Πέπε 27′, Ομοροντιόν 34′, 50′ – Ράσφορντ 7′, Χόιλουντ 20′, Μαγκουάιρ 90’+1)
Ρέιντζερς (Σκωτία) – Λιόν (Γαλλία) 1-4
(Λόρενς 14′ – Φοφανά 10′, 55′, Λακαζέτ 19′, 45’+1)
Μπεσίκτας (Τουρκία) – Αϊντραχτ Φρανκφούρτης (Γερμανία) 1-3
(Μαζουακού 90’+3 – Μάρμους 19′ πέν., Εντιμπέ 22′, Κνάουφ 82′)
Έλφσμποργκ (Σουηδία) – Ρόμα (Ιταλία) 1-0
(Μπάιντου 44′ πέν.)

Οι πρώτες 8 ομάδες θα εξασφαλίσουν απευθείας την πρόκριση στη φάση των «16», ενώ οι ομάδες που βρίσκονται στις θέσεις 9-24 θα αγωνιστούν στα playoffs. Τα ζευγάρια των playoffs θα καθοριστούν με διπλούς αγώνες, με τις πρώτες αναμετρήσεις να διεξάγονται στις έδρες των ομάδων που κατέλαβαν τις θέσεις 17-24 και οι ρεβάνς στα γήπεδα των ομάδων στις θέσεις 9-16. Οι τελευταίες 12 ομάδες αποκλείονται από τη συνέχεια της διοργάνωσης.