Serie A: Η Μίλαν είναι… εδώ – Τεράστια νίκη επί της Ίντερ (2-1) στο Derby della Madonnina

Στο 240ο Derby della Madonnina, ο Ματέο Γκάμπια, παίκτης που προέρχεται από τις ακαδημίες της Μίλαν, έκρινε το ντέρμπι με καθοριστικό γκολ στο 89ο λεπτό, οδηγώντας την ομάδα του στη νίκη με 2-1 απέναντι στην Ίντερ.

Ο 25χρονος αμυντικός σκόραρε το καθοριστικό τέρμα, που ανέβασε τους «ροσονέρι» στη βαθμολογία, μετά την ολοκλήρωση της 5ης αγωνιστικής στη Serie A. Η Μίλαν, που αγωνίστηκε ως τυπικά φιλοξενούμενη, άνοιξε το σκορ μόλις στο 10ο λεπτό με τον Κρίστιαν Πούλισικ, ενώ η Ίντερ απάντησε στο 27ο λεπτό με γκολ του Φεντερίκο Ντιμάρκο, έπειτα από εξαιρετική συνεργασία με τον Λαουτάρο Μαρτίνες.

Παρά τις πολλές ευκαιρίες που ακολούθησαν και για τις δύο ομάδες, το παιχνίδι έμοιαζε να οδεύει προς την ισοπαλία, μέχρι τη στιγμή που ο Γκάμπια, μετά από εκτέλεση φάουλ του Τίτζανι Ράιντερς, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, διαμορφώνοντας το τελικό σκορ.

Παράλληλα, η Ρόμα, μετά τις διοικητικές αναταραχές που ακολούθησαν την αποχώρηση της Λίνας Σουλούκου και την απομάκρυνση του Ντανιέλε Ντε Ρόσι από τον πάγκο, επικράτησε εύκολα 3-0 της Ουντινέζε στο «Ολίμπικο».

Ο νέος προπονητής Ιβάν Γιούριτς, στο ντεμπούτο του, είδε την ομάδα του να παίρνει πολύτιμους βαθμούς, με τον Αρτέμ Ντόβμπικ να σκοράρει για δεύτερη φορά σε ισάριθμες αγωνιστικές, ενώ ο νεαρός Τομάσο Μπαλντάντσι πέτυχε το πρώτο του γκολ σε επίσημο αγώνα μετά από 22 συμμετοχές. Οι φίλαθλοι της Ρόμα έφυγαν από το γήπεδο ικανοποιημένοι, βλέποντας την ομάδα τους να ανεβαίνει στη βαθμολογία.

Κάλιαρι – Έμπολι 0-2 (Κολόμπο 33΄, Εσπόζιτο 49΄)
Βερόνα – Τορίνο 2-3 (Κάστανος 12΄, Μοσκέρα 90+3΄ – Σανάμπρια 10΄, Ζαπάτα 33΄, Άνταμς 79΄)
Βενέτσια – Τζένοα 2-0 (Μπούζιο 63΄, Πογιάνπαλο 85΄)
Γιουβέντους – Νάπολι 0-0
Λέτσε – Πάρμα 2-2 (Ντόργκου 32΄, Κρστόβιτς 59΄ – Άλμκβιστ 90+3΄, Ενό 90+5΄)
Φιορεντίνα – Λάτσιο 2-1 (Γκούντμουντσον 49΄πεν., 90΄πεν. – Γκίλα 41΄)
Μόντσα – Μπολόνια 1-2 (Τζούριτς 43΄ – Ουρμπάνσκι 24΄, Κάστρο 80΄)
Ρόμα – Ουντινέζε 3-0 (Ντόβμπικ 19΄, Ντιμπάλα 49΄πεν., Μπαλντάντσι 70΄)
Ίντερ – Μίλαν 1-2 (Ντιμάρκο 27΄ – Πούλισικ 10΄, Γκάμπια 89΄)