Premier League: Με ανατροπή, η Άστον Βίλα ξεπέρασε το εμπόδιο της Έβερτον – Αναλυτικά τα αποτελέσματα και η βαθμολογία

Η Άστον Βίλα έδειξε αξιοθαύμαστη ανθεκτικότητα, καθώς αν και βρέθηκε να χάνει με 2-0 από την Έβερτον στο «Βίλα Παρκ», κατάφερε στο δεύτερο ημίχρονο να ανατρέψει την κατάσταση και να επικρατήσει με 3-2, στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής της Premier League, μετά τη διακοπή για τις εθνικές ομάδες λόγω του Nations League.

Η Έβερτον, αιφνιδιάζοντας τους γηπεδούχους, πήρε προβάδισμα με τέρματα των ΜακΝιλ (16’) και Κάλβερτ-Λιούιν (27’). Ωστόσο, ο Ολι Γουότκινς ανέλαβε δράση, πετυχαίνοντας δύο γκολ (36’, 58’) και ισοφαρίζοντας το σκορ.

Η ανατροπή ολοκληρώθηκε στο 76ο λεπτό, όταν ο Τζον Ντουράν βρήκε δίχτυα, χαρίζοντας τη νίκη στην ομάδα του Ουνάι Έμερι, αφήνοντας τους φιλοξενούμενους χωρίς βαθμό μετά από τέσσερις αγωνιστικές.

Στο μεταξύ, ο προπονητής της Μπρέντφορντ, Τόμας Φρανκ, είχε δηλώσει πως είναι σχεδόν αδύνατο να σταματήσει κανείς τον Έρλινγκ Χάαλαντ. Ο Νορβηγός σούπερ σταρ επιβεβαίωσε τα λόγια του, οδηγώντας τη Μάντσεστερ Σίτι σε νίκη με 2-1 απέναντι στη λονδρέζικη ομάδα. Η Μπρέντφορντ άνοιξε το σκορ μόλις στο 1ο λεπτό με τον Γουισά, αλλά οι πρωταθλητές αντέδρασαν γρήγορα, με τον Χάαλαντ να σημειώνει δύο γκολ (19′, 32′) και να φτάνει τα εννέα τέρματα στις πρώτες αγωνιστικές.

Η Νότιγχαμ Φόρεστ κατάφερε να καταρρίψει τις προβλέψεις, κερδίζοντας με 1-0 τη Λίβερπουλ μέσα στο «Άνφιλντ», διακόπτοντας το σερί των «κόκκινων» και επιφέροντας την πρώτη ήττα του Αρνε Σλοτ στο αγγλικό πρωτάθλημα.

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ χρειάστηκε να ξεπεράσει το δύσκολο πρώτο ημίωρο για να κερδίσει εύκολα τη Σαουθάμπτον με 3-0 εκτός έδρας. Οι γηπεδούχοι είχαν την ευκαιρία να προηγηθούν στο 33ο λεπτό, αλλά ο Ονάνα απέκρουσε το πέναλτι του Άρτσερ. Δύο λεπτά αργότερα, ο Ματάις Ντε Λιχτ άνοιξε το σκορ για τη Μάντσεστερ, ενώ ο Μάρκους Ράσφορντ διπλασίασε τα τέρματα στο 41ο λεπτό, τερματίζοντας την προσωπική του ξηρασία από γκολ. Το τελικό 3-0 διαμορφώθηκε από τον Γκαρνάτσο στις καθυστερήσεις, ενώ η Σαουθάμπτον έμεινε με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Στέφενς στο 76ο λεπτό.

Σαουθάμπτον – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 0-3
(35’ Ντε Λιχτ, 41’ Ράσφορντ, 90’+ Γκαρνάτσο)
Μπράιτον – Ίπσουιτς 0-0
Κρίσταλ Πάλας – Λέστερ 2-2
(47’, 90’+ πέναλτι Ματετά – 21’ Βάρντι, 46’ Μαβιντιντί)
Φούλαμ – Γουέστ Χαμ 1-1