La Liga: Ο Κορέα είπε την… τελευταία λέξη στο ντέρμπι της Μαδρίτης

Δύο ομάδες συνεχίζουν αήττητες στη La Liga έπειτα από 8 αγωνιστικές, μετά το μεγάλο ντέρμπι της Μαδρίτης που ολοκληρώθηκε το βράδυ της Κυριακής.

Η Ατλέτικο και η Ρεάλ Μαδρίτης ήρθαν ισόπαλες με σκορ 1-1, με τη «βασίλισσα» να παραμένει αήττητη για 40 συνεχόμενα παιχνίδια, κυνηγώντας το ρεκόρ των 43 αγώνων της Μπαρτσελόνα. Ο Μιλιτάο ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ για τη Ρεάλ στο 64ο λεπτό, αλλά ο Κορέα στο 95′ χάρισε την ισοπαλία στην Ατλέτικο με γκολ στις καθυστερήσεις.

Η Μπαρτσελόνα βγήκε ωφελημένη από το τελικό αποτέλεσμα, καθώς παρά την ήττα της στην Παμπλόνα από την Οσασούνα με 4-2, διατηρεί προβάδισμα 3 βαθμών από τη Ρεάλ και 5 βαθμών από την Ατλέτικο.

Το ντέρμπι διακόπηκε προσωρινά μετά το γκολ της Ρεάλ, λόγω αντικειμένων που πέταξαν οι οπαδοί της Ατλέτικο προς τον Τιμπό Κουρτουά. Ο διαιτητής της αναμέτρησης, Φερέρ Μπουσκέτς, αποφάσισε να στείλει τις ομάδες στα αποδυτήρια για περίπου 15-20 λεπτά. Όταν το παιχνίδι συνεχίστηκε, ο Κουρτουά πραγματοποίησε μια εντυπωσιακή επέμβαση στο 81ο λεπτό σε προσπάθεια του Λίνο, αλλά δεν κατάφερε να σταματήσει τον Κορέα στο τελευταίο λεπτό, που μετά από αλλεπάλληλες κόντρες, σκόραρε.

Αναλυτικά, τα αποτελέσματα της 8ης αγωνιστικής και η βαθμολογία:

Βαγιαδολίδ – Μαγιόρκα 1-2 (90+4′ Σάντσες – 59′ Λάριν, 83′ Βαλερί)
Χετάφε – Αλαβές 2-0 (42′ Αραμπάρι, 58′ πεν. Μίλα)
Ράγιο Βαγεκάνο – Λεγανές 1-1 (8′ Καμέλο – 55′ Κρουζ)
Σοσιεδάδ – Βαλένθια 3-0 (8′ Κούμπο, 80′, 90+ Οσκαρσον)
Οσασούνα – Μπαρτσελόνα 4-2 (18′, 72′ πεν. Μπούντιμρ, 28′ Θαραγόθα, 85′ Μπρετόνες – 53′ Βίκτορ, 90′ Γιαμάλ)
Θέλτα – Τζιρόνα 1-1 (81′ Ασπας – 38′ Ερέρα)
Αθλέτικ Μπιλμπάο – Σεβίλη 1-1 (36′ Γιαουρεγκιζάρ – 90+ αυτ. Παντίγια)
Μπέτις – Εσπανιόλ 1-0 (84′ Λο Σέλσο)
Ατλέτικο Μαδρίτης – Ρεάλ Μαδρίτης 1-1 (90+5′ Κορέα – 64′ Μιλιτάο)